Hvaba?? Så Jesus alle apostlene første gang? Hvaba??

Jesus genopstår og skynder sig hen til sine elleve apostle.
Fredens Gud

Ja, efter genopstandelsen så Jesus først en, to, tre eller mange kvinder ved graven, og derefter to anonyme, ukendte disciple uden for byen. Bagefter så Jesus alle elleve apostle på én gang (Judas var jo død):

Markus 16,14 Til sidst viste han sig for de elleve selv, mens de sad til bords, og han bebrejdede dem deres vantro og hårdhjertethed, fordi de ikke havde troet dem, der havde set ham efter hans opstandelse.

Matthæus 28,16 Men de elleve disciple gik til Galilæa til det bjerg, hvor Jesus havde sat dem stævne.
Matthæus 28,17 Og da de så ham, tilbad de ham, men nogle tvivlede.

Lukas 24,33 Og de brød op med det samme og vendte tilbage til Jerusalem, hvor de fandt de elleve og alle de andre forsamlet,
[.. .. ..] [. . .]
Lukas 24,36 Mens de talte om dette, stod han midt iblandt dem, og han siger til dem: "Fred være med jer!"

Nej, der var kun ti, for den vantro Thomas var ikke til stede.

Johannes 20,24 Thomas, også kaldet Didymos, en af de tolv, havde ikke været sammen med dem, da Jesus kom.

Yderligere selvmodsigelser


Mærker: Matthæus, Markus, Lukas, Johannes, De synoptiske evangelier