![]() |
Jesus lovede, at dem der holdt fast ved hans ord, aldrig nogensinde ville dø:
Johannes 8,51 Sandelig, sandelig siger jeg jer: Den, der holder fast ved mit ord, skal aldrig i evighed se døden."
Men han spåede også, at disciplene ville blive slået ihjel, netop på grund af hans navn:
Matthæus 24,9 Da skal de udsætte jer for trængsler og slå jer ihjel, og I skal hades af alle folkeslag på grund af mit navn.
Og ifølge Hebræerbrevet skal alle dø. Der står ikke noget om, at der skulle gælde en undtagelse for disciple og andre troende:
Hebræerne 9,27 Og ligesom det er menneskenes lod at dø én gang og derefter dømmes,
Ifølge denne forklaring er det Jesus "prøver at sige" i Johannes 8,51 altså, at når de kristne genopstår, kommer de ikke i Helvede.
Dette må dog siges at være en kreativ forklaring. Johannes er den evangelist, der mindst af alle nævner Helvede. Faktisk bruger Johannes aldrig ordet helvede, og ordet "ild" optræder kun i et enkelt vers (Johannes 15,6).
Det kræver stor kreativitet (og en manglende respekt for forfatteren) at bortforklare Johannesevangeliet med, at Jesus havde "underforstået" en brændende svovlsø, der overhovedet ikke omtales i Johannesevangeliet.
Mærker: Matthæus, Johannes, Hebræerne, Åbenbaringen